Niniejsza strona wykorzystuje pliki cookies, między innymi w celach zbierania danych statystycznych. W opcjach programu wyświetlającego tą stronę można zmienić ustawienia dotyczące plików cookies (w większości domyślnie włączone jest ich zapisywanie). Aby zmienić te ustawienia skorzystaj z dostępnej pomocy w oprogramowaniu, z którego korzystasz. Po wyłączeniu zapisu tych plików nie wszystkie funkcjonalności strony mogą działać prawidłowo.
Na temat cookies można przeczytać w wikipedii.

W każdą niedzielę lub dzień świąteczny w naszej parafii przed pierwszą Mszą świętą kilkuosobowa grupa wiernych śpiewa Godzinki ku czci Najświętszej Maryi Panny. Do tego nabożeństwa włączają się również osoby przychodzące na poranną Eucharystię.

Godzinki to Nabożeństwo Maryjne, sięgające czasów zakonów rycerskich, znane w Polsce już ponad pięćset lat.

Nazwa Godzinki pochodzi od godzin brewiarzowych, czyli pór odmawiania poszczególnych części tej modlitwy, a forma tego nabożeństwa wytworzyła się z oficjum Liturgii Godzin o Niepokalanym Poczęciu NMP, a następnie szybko rozprzestrzeniła się w całym zachodnim Kościele. Godzinki są najczęściej sprawowane w ciągu, z pominięciem podziału godzinowego. Pielgrzymi od śpiewania Godzinek rozpoczynali podróż.

Pierwszy polski przekład Godzinek został wydany drukiem w 1482 roku. Zawierały one pieśni autorstwa bł. Władysława z Gielniowa, dlatego jemu przypisuje się autorstwo modlitwy. Aktualny tekst został prawdopodobnie ułożony przez tłumacza Pisma Świętego księdza Jakuba Wujka.

Poszczególne części Godzinek to: Jutrznia, Pryma, Tercja, Seksta, Nona, Nieszpory, Kompleta oraz Ofiarowanie Godzinek.